Yemek Tarif Sepeti

Resimli ve Kolay Yemek Tarifleri

Deniz Börülcesi Salatası Tarifi

Kategori: Mezeler,Salatalar  Yazar:  Tarih: 17 Temmuz 2015

deniz börülcesi salatası

Kaç Kişilik:4   Süre: 20 dakika   Zorluk:Kolay

Deniz börülcesi salatasını bugüne kadar denemediyseniz tarife geçmeden önce bu bitki ile ilgili biraz bilgi vereyim. Deniz börülcesi özellikle kurak bölgelerde yetişen ve bünyesinde tuz tutan bir bitki türüdür. Özellikle ilkbaharda taze olduğu için salata ve mezelerde sıklıkla kullanılır.

Lafı çok uzatmadan tarife geçelim.

Kullanılan Malzemeler

  • 1 demet deniz börülcesi
  • 2 diş sarımsak
  • Zeytinyağı
  • Nar ekşisi
  • Sirke

Deniz Börülcesi Tarifinin Yapılışı

  1. Deniz börülcesini soğuk suda yıkayın, yıkarken mümkün olduğunca demeti dağıtmamaya çalışın, haşlandıktan sonra ayıklarken bu bilgi işinize yarayacak. Deniz börülcesini önceden kaynattığınız suyun içerisine atarak haşlayın. Suyun içerisine kesinlikle tuz atmayın. Yaklaşık 10 dakika haşladıktan sonra soğuk sudan geçirin. Şimdi asıl önemli olan kısım. Deniz börülcesinin kalın olan bölgesinden bir elinizle tutarak, diğer elinizin iki parmağıyla aşağı doğru sıyırın. Alt kısmı yumuşak olduğu için bu bölgeden kopacaktır.
  2. Tüm deniz börülcelerini temizledikten sonra sarımsakları rendeleyip üzerine zeytinyağı, nar ekşisi ve az miktarda sirke ekleyerek sosu hazırlayın. Hazırladığınız sosu deniz börülcesi salatasının üzerine dökün. Afiyet olsun…
Yayınlanan Yorumlar!

Bu tarife daha önce yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!

Tarifimize Yorum Yapın!