Yemek Tarif Sepeti

Resimli ve Kolay Yemek Tarifleri

Fırında Çupra (Çipura) Nasıl Yapılır?

Kategori: Balık Yemekleri  Yazar:  Tarih: 29 Ocak 2016

fırında çupra nasıl yapılır

Kaç Kişilik:2   Süre: 30 dakika   Zorluk:Kolay

Bugün Akdeniz ve Ege bölgesinin vazgeçilmez balığı olan çupra (çipura) fırında nasıl yapılır tarifimi anlatacağım. Özellikle kış aylarında mangal yapmak zor olduğu için, balıkları fırında yapmak hepimize daha cazip gelir.

Kullanılan Malzemeler (2 Kişilik)

  • 2 adet orta boy çupra (400-500 gr tanesi)
  • 1 adet limon
  • Zeytinyağı
  • Kırmızı biber, nane, karabiber, kekik (hepsinden 1 tatlı kaşığı)

fırında çupra yapılışı

 

Fırında Çupra Tarifinin Yapılışı

  1. Öncelikle çupraların içini ve pullarını güzelce temizleyin ve suyunun akmasını bekleyin. Suyu aktıktan sonra balıkların içinin daha iyi pişmesi için  tırtıksız keskin bir bıçakla balığın üzerine 1-2 adet diklemesine çizik atın.
  2. Balıkların içine sığabileceği ısıya dayanaklı bir kap içerisine balıkları sarmalayabilecek büyüklükte alüminyum folyo serin. Alüminyum folyo ısının eşit dağılmasını sağlayacak ve balığın kurumasını engelleyecektir. Alüminyum folyonun içini balıklar yapışmaması için yağlayın.
  3. Küçük bir kabın içerisinde kırmızı biber, nane, karabiber ve kekiği koyun üzerine 2 yemek kaşığı zeytinyağı dökün ve karıştırın.
  4. Alüminyum folyonun üzerine aldığınız çupraların üzerine ve içerisine, hazırlamış olduğunuz baharatlı karışımı sürün. Limonu halka halka kesin ve balığın üzerine 2 tane, içerisine 1 tane olmak üzere koyun. Alüminyum folyoyu balığın üzerine sarın.
  5. Fırını 220 dereceye ısıtın ve fırında 20 dakika pişirin. 20 dakika sonunda çupraların üst kısmının kızarması için alüminyum folyonun üst kısmını yırtarak açın. Fırını 180 dereceye getirin ve 20 dakika daha pişirin.
  6. Fırında çipuramız hazır. Yanında mutlaka salata ile servis yapın. Afiyet olsun.
Yayınlanan Yorumlar!

Bu tarife daha önce yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!

Tarifimize Yorum Yapın!