Yemek Tarif Sepeti

Resimli ve Kolay Yemek Tarifleri

Havuçlu Bezelye Yemeği Tarifi

Kategori: Sebze Yemekleri  Yazar:  Tarih: 16 Mayıs 2016

havuçlu bezelye yemeği

Kaç Kişilik:4   Süre: 40 dakika   Zorluk:Orta

Bugün size bildiğiniz klasik bezelye yemeğinden farklı olarak havuçlu ve bezelyenin kabuğunun da kullanıldığı farklı bir tarif anlatacağım. Bezelyenin dış kabuğunda bulunana birçok vitamin ve mineral hiç kullanılmadan çöpe gidiyor. Fakat bezelyenin kabuğunu direk yemeğe ilave ederseniz hem pişmez, hem de ağızda dağılmaz. Bunu önlemek için bezelyenin kabuğunun iç kısmında bulunan zarımsı kısmı içe doğru kıvırarak bıçak yardımıyla temizliyoruz. Ardından kenarlarında ki kılçıkları fasulyede olduğu gibi temizleyip yemeği pişirmeye başlıyoruz.

Kullanılan Malzemeler

  • Yarım kilo bezelye
  • 2 adet havuç
  • 1 adet orta boy soğan
  • 2 adet orta boy domates
  • Yarım yemek kaşığı domates salçası
  • Yarım yemek kaşığı biber salçası
  • Yarım çay bardağı zeytin yağı
  • Kırmızı pul biber, tuz, su

Havuçlu Bezelye Yemeği Yapılışıhavuçlu bezelye yemeği yapılışı

1-Öncelikle bezelyeleri ayıklayın. Bezelyelerin tanelerini çıkardıktan sonra dışında kalan yaprak kısmını da kullanmak isterseniz bezelyenin kendine has ayıklama yöntemini kullanarak kılçıkları kalmayacak şekilde ayıklayın, iyice yıkayın ve pişirmeye hazır hale getirin.

2-Pişirmek içinde tencerenin içine yağı dökün, havucu ve soğanı ekleyin. Soğan pembeleşinceye kadar kavurun ardından salçaları ilave edin. Bir miktarda onu karıştırdıktan sonra rendelenmiş domatesleri de ekleyip kavurmaya devam edin. Kavrulan karışımın üzerine yıkanmış ve ayıklanmış bezelyeleri  dökün. Bezelyelerin üzerini hafif örtecek şekilde su ilave edin. Suyu biraz fazla kaçırırsanız yemek sulu olabilir, çünkü bezelye pişme suresi çok uzun olan bir sebze değildir.

3-Tuzu, pul biberi ilave edin ve orta ateşte 20 dakika pişirin. Kaşık yardımı ile kontrol edip bezelyelerin pişkinlik seviyesine göre 5 dk daha pişirirsiniz veya ocaktan alırsınız. Havuçlu bezelye yemeğimiz hazır, afiyet olsun.

Yayınlanan Yorumlar!

Bu tarife daha önce yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!

Tarifimize Yorum Yapın!