Yemek Tarif Sepeti

Resimli ve Kolay Yemek Tarifleri

Mayalı Hamur Nasıl Yapılır?

Kategori: Püf Noktalar  Yazar:  Tarih: 29 Haziran 2016

mayalı hamur

Kaç Kişilik:   Süre:   Zorluk:

Hanımlar bugün mayalı hamur nasıl yapılır ve hamur mayalarken dikkat edilmesi gereken hususlara değineceğim.

  • Mayalı hamur kullanarak bir tarif deneyecekseniz, kullandığınız mayanın cinsine mutlaka dikkat edin. Kuru maya veya yaş maya olması önemlidir.
  • Kuru maya kullanacaksanız mayayı ılık su içerisine biraz şeker veya bal karıştırarak eritip, hızlı bir şekilde aktive olmasını sağlayabilirsiniz.
  • Hamurun içerisine tuz koyarken mutlaka maya aktive olduktan sonra bu işlemi uygulayın. Aksi takdirde tuz mayanın aktive olmasını engeller.
  • Mayalı hamuru pürüzsüz olana kadar yaklaşık 15 dakika boyunca yoğurun. Yoğurma işlemini elle yapmak yorucu geliyorsa bir çırpıcı kullanabilirsiniz. Mayalı hamurun kıvam aldığını anlamak için elinize bir beze alın ve iki ucundan sündürerek çekin. Eğer hamur kopmadan uzuyorsa hamurunuz hazır demektir.
  • Mayalı hamurla çalışırken ilk mayalanma işleminden sonra hamuru yoğurarak mayanın gazının çıkması önemlidir. Aksi takdirde hamur piştiğinde aşırı derecede maya kokusu olur.

Mayalı Hamur Hazırlama İşlemi

Mayalı hamur hazırlanırken 2 aşamalı bir mayalanma süreci gerekir. Bunlar ön mayalanma ve tepsi mayalanmasıdır. Mayayı yukarda belirttiğim şekilde aktive ettikten sonra un,su ve tuz ile birlikte iyice yoğurun. Yoğurma işleminden sonra hamurun üzerini streç film ile kapatın ve 25-30 derece sıcaklıkta 1 saat bekletin.

Ardından tekrar yoğurun ve şekil verip pişirme tepsisine alın. Üzerini kapatıp 15 dakika kadar da tepside bekletin. Tepsiye aldığınız hamuru artık başka tepsiye transfer etmeye çalışmayın. Mayalı hamurumuz hazır.

Yayınlanan Yorumlar!

Bu tarife daha önce yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!

Tarifimize Yorum Yapın!